SAAUKSTĒŠANĀS

Fitopreparāti imunitātei

Fitopreparāti imunitātei

Imunitāte ir organisma neuzņēmība pret infekcijas slimību ierosinātājiem. Ja saaukstēšanās slimības parādās biežāk nekā parasti, ja ir noguruma sajūta, savārgums, tad tam par iemeslu var būt imūnsistēmas problēmas, kas var rasties stresa, vides piesārņojuma, nepilnvērtīga uztura, kustību trūkuma, alkohola un tabakas lietošanas rezultātā. Fitopreparāti lieti noderēs organisma dabīgo aizsargspēju stiprināšanai.

Kā viens no fitopreparātiem var būt vienkārši arī zāļu tējas, kam ir pozitīva iedarbība dažādu viegla rakstura saslimšanu gadījumos, kā arī to profilaksē. Atkarībā no sastāva, zāļu tējas palīdz mazināt nogurumu, attīra un tonizē, uzlabo kopējo pašsajūtu, kalpo kā dabīgs vitamīnu un minerālvielu avots un vienlaicīgi remde slāpes. Tieši silta zāļu tējas tase ir otrs labākais ikdienas dzēriens uzreiz pēc ūdens, vai nu tā būtu nomierinošā kumelītes ziedu tēja pirms gulētiešanas vai arī piparmētras tēja noskaņojuma uzlabošanai un mundrumam.

Vairākām zāļu tējām ar augstu vitamīnu un minerālvielu saturu galvenokārt ir profilaktiska nozīme. Tādas noteikti ir rožu kopaugļi, pīlādža un upenes augļi, kā arī plūškoka ziedi, ehinācijas laksti vai saknes un zaļā tēja. Maisījumi, kas satur augstak minētos augus, stiprina organisma dabīgās aizsargspējas, palielinot tā izturību pret apkārtējās vides kaitīgo faktoru ietekmes. Īpaši var izcelt ehināciju saturošus tēju maisījumus un fitopreparātus, kam piemīt pretvīrusu un pretmikrobu īpašības. Saaukstēšanās simptomu mazināšanai un profilaksei ieteicama plūškoka un liepu ziedu kombinācija, kas nodrošina iekaisumu mazinošu, atkrēpojošu un sviedrējošu iedarbību. Ja saaukstēšanos pavada drudzis, tēju papildina ar melisas, avenes un zemenes lapām.

Kumelītes ziedi un piparmētras lapas arī pieder pie augiem, kas labvēlīgi ietekmē organisma dabiskās aizsargspējas. Hronisku slimību gadījumos mārsila un raudenes laksti, pateicoties to antioksidatīvajām īpašībām, palīdz nodrošināt stabilu imūnsistēmas darbību. Vīgriezes ziediem piemīt pretiekaisuma un temperatūru pazeminošas, savukārt ceļteku lapām, altejas saknei un Islandes ķērpja lapoņiem atkrēpošanu veicinošas īpašības.

Saaukstēšanos izraisa vīrusi un pirmie simptomi ir organisma atbildes reakcija uz to iedarbību, kas var izpausties kā iesnas, aizlikts deguns, kakla sāpes, klepus, galvassāpes, vispārējs nespēks un paaugstināta temperatūra. Šādos gadījumos mērķis ir atvieglot un mazināt šos simptomus, kas ietver atpūtu un miegu, veselīgu uzturu, pastiprinātu šķidruma un karstu dzērienu lietošanu. Tikpat svarīga ir arī saaukstēšanās profilakse, kas mazina risku saslimt atkārtoti. Profilaktiski iesaka tēju maisījumus, kuru sastāvā ir raudenes vai pelašķa laksti, rožu kopaugļi, melisas lapas, kumelītes ziedi un ehināciju saknes, kas veicina normālu imūnsistēmas darbību.

Bez zāļu tējām pēdējā laikā populāri ir kļuvuši arī ūdenī šķīstošie augu drogu sauso ekstraktu maisījumi kopā ar vitamīniem un minerālvielām karsto dzērienu pagatavošanai, ko iesaka ne tikai profilaksei, bet arī saaukstēšanās simptomu mazināšanai. Tie nodrošina tūlītēju atvieglojumu vairumam saaukstēšanās simptomu, stiprina imūnsistēmu un uzlabo kopējo pašsajūtu.

Patreiz zināmākie drogu ekstrakti, ko izmanto karsto dzērienu pulveros, ir iegūti no pelargoniju saknēm, ingvera un kurkumu sakneņiem, liepu, kumelītes, deviņvīruspēka ziediem, plūškoka ziediem un augļiem, avenes lapām, rožu paaugļiem, Islandes ķērpja lapoņiem un tiem ir pievienoti klāt  vitamīni un cinks.

Dr.biol. Dailonis Pakalns