Sekojošie saaukstēšanās simptomi pēc iesnām ir kakla sāpes un sauss klepus. Rīkles augšdaļas gļotāda veido aizsargbarjeru, lai pasargātu elpošanas sistēmu un visu organismu no vīrusu infekcijām, bet, ja ir novājināta imūnsistēma, šis mehānisms pilnvērtīgi nenostrādā. Vīrusu izraisītais sausais klepus parasti noris kopā ar kakla sāpēm vai kņudēšanu kaklā, ko izraisa rīkles gļotādas kairinājums.
Atvieglot un mazināt saaukstēšanās simptomus palīdz dažādi fitopreparāti, piemēram, ehinācija stiprina organisma dabīgās aizsargspējas. Kakla iekaisuma atvieglošanai lieto dažāda ārstniecības augu sastāva izsmidzināmos līdzekļus, kas satur šo augu eļļas vai tinktūras. Iespējami daudzi varianti, bet populārākie ir kliņģerītes, kumelītes, liepu, plūškoka ziedu, salvijas, eikalipta lapu, pelašķa lakstu, kā arī piparmētras un anīsa ēterisko eļļu pagatavojumi - skalojamie līdzekļi faringīta, laringīta, kakla sāpju gadījumiem, stomatīta, tonsilīta un gingivīta, smaganu asiņošanas profilaksei. Kakla skalošanu vislabāk ieteicams veikt vismaz divas reizes dienā un darīt to pirms ēšanas. Savukārt, kakla skalošana ar sodas vai sāls šķīdumiem, tiek vērtēta pretrunīgi.
Eikalipta, lavandu, tējaskoku un citu ēterisko eļļu absorbcija caur elpošanas sistēmu tvaika inhalāciju veidā palīdz vīrusu infekciju gadījumos saaukstēšanās, augšējo elpceļu un mutes dobuma iekaisumu novēršanai, jo piemīt mitrinoša, nomierinoša un dezinficējoša iedarbība.
Papildus elpceļu veselības atbalstam ieteicams lietot zāļu tējas arī iekšķīgi. Saaukstēšanās profilaksei piemērotākās ir rožu kopaugļu un plūškoka ziedu tējas. Gļotādas iekaisumus atvieglo anīsa augļu tēja kopā ar mārsila un pelašķa lakstu, altejas sakņu, rozmarīna lapu drogām. Ja ir spēcīgas kakla sāpes, dzer Islandes ķērpja, ceļteku lapu, kliņģerītes vai liepu ziedu siltas tējas, kuras lieto arī skalojumiem. Kairinājumu kaklā mazina ar sūkājamo pastilu palīdzību vai eļļu saturošiem izsmidzināmajiem līdzekļiem. Sūkājamās tabletes un karameles ir vēl viena zāļu forma ar antiseptiskām īpašībām, kas, mainot organisma atbildes reakciju pret sāpēm, mazina pietūkumu un iekaisumu un ko lieto, lai novērstu aizsmakumu, kairinājumu vai kņudēšanas sajūtu kaklā un pārmērīgu gļotādas sausumu, mazinātu diskomforta sajūtu rīklē. Tās ir piemērotas vieglu mutes dobuma un rīkles infekciju profilaksei un agrīnai ārstēšanai. Sūkājamās tabletes ir ar piparmētras, eikalipta, anīsa, salvijas ēteriskām eļļām, ar anestezējošiem vai pretsāpju līdzekļiem vai bez tiem. Darbības mehanisms saistās ar to, ka, tabletēm šķīstot, veidojas komplekss, kas virs iekaisušajām gļotādām veido aizsargājošu kārtiņu. Citi ingredienti nodrošina siekalu izdalīšanos, palīdz izkliedēt izšķīdušo kompleksu mutē un rīklē, uzturēt gļotādu mitrumu. Iesaka lietot vairākas reizes dienā, parasti pēc ēšanas.
Ilgstošu kakla sāpju gadījumā nepieciešamas mitrināt gļotādu un veicināt tās bojāto šūnu atjaunošanos, ko palīdz nodoršinās asinszāles eļļu saturoši līdzekļi, savukārt, kumelīte, salvija un piparmētra ir ar pretiekaisuma un antibakteriālu iedarbību.
Dr.biol. Dailonis Pakalns, farmaceits